За да се превърнем в притегателно място за туристи от далечни дестинации – Китай, Япония, Индонезия, Индия и т.н. – е нужно нещо повече от приказки и масиран PR, трябва цялостна стратегия на държавата и бизнеса.
Това смята председателят на Регионалната бургаска туристическа камара (РБТК) Иван Иванов. По думите му, за да се отворят вратите за такъв пазар, на първо място, са нужни добри въздушни транспортни връзки.
„Сега какво се получава – китайският гражданин каца в Букурещ или Истанбул и от там идва у нас. Нужно е да се открият преки самолетни линии до държавите, от които искаме да привличаме туристи. Наред с това се налага да бъдат разкрити Туристически информационни центрове в някои от по-големите градове – в Шанхай, Пекин, Делхи, Токио. Добър пример в това отношение е Хърватска, която разкри такъв Информационен център в Токио, след което издръжката на обекта беше разделена поравно между двете страни. През първата година в Хърватска са пристигнали около 2000 японски туристи, а няколко години по-късно те вече са 28 000”, допълни председателят на БРТК.
Той подчерта, че към гостите от далечноизточните страни трябва да има и по-различен подход, защото те не могат да бъдат привлечени от евтиния алкохол или шопинг турове по моловете - каквато тактика се използва при туристите от европейските държави.
„Трябва да се познава добре психологията на тези туристи. Те са изключително любознателни. Готови са да обикалят от град на град и да се запознават с историята на страната, с културата, с традициите. Под внимание трябва да се вземе и тяхната кухня – сложно е да изготвиш такова меню, което да отговаря на техните вкусове и да им се хареса.”, каза още Иван Иванов.
По думите му на този етап в страната няма достатъчно добре подготвени кадри, които да посрещат подобни гости. За целта трябва да има персонал и екскурзоводи, които да владеят съответния език и да познават навиците на туристите от Далечния Изток.
Снимка: Jing Daily
Коментари
Снимка: Jing Daily