Вярващите християни у нас отбелязват днес Черешова Задушница – ден за почит паметта на мъртвите.
На някои места в България този ден се нарича още Спасовска Задушница. Тя няма постоянна дата в църковния календар, а се пада винаги в събота преди големия празник Петдесетница.
Черешовата Задушница е свързана с поверието, че точно днес душите на мъртвите, които са дошли сред нас на Велики четвъртък, отново се прибират в отвъдното.
Обредите, свързани с този ден, са преплели както езически, така и християнски религиозни вярвания. Всички те отразяват почитта на живите към душите на мъртвите.
Прието е на Черешова Задушница да се посещават гробовете на покойните близки. Носят се цветя, гробовете се почистват и прекадяват, преливат се с вода и червено вино, запалва се свещ.
По традиция на този ден се правят и подавки от различни храни, сред които задължително трябва да има и череши. От там и тази Задушница носи името си. Вярва се, че така никой покойник няма да се върне на онзи свят гладен и жаден.
В някои села из България и до днес се спазва традицията ястията да се полагат на месал – домашно тъкана кърпа, с дължината на гроба. Тя се поставя направо върху пръстта или върху кръста и върху нея се нарежда подавката. След това се прекадява.
На този ден във всички православни храмове у нас се отслужва специално богослужение в памет на починалите християни.
Коментари