Седмицата след Великден се нарича Светла, защото всеки от дните в нея е Светъл.
Това е период, който се свързва с първите прояви на възкръсналия Христос сред своите ученици и последователи.
На Светли понеделник се почитат светите апостоли, през Светли вторник и сряда – Св. Богородица, св. архидякон Стефан и св. Андрей, в Светли четвъртък – св. ап. Йоан и Яков, в Светли петък – св. ап. Петър, а в Светла събота – св. Йоан Кръстител.
Светлата седмица е време, в което Възкресението на Иисус Христос донася просветление за всички и надежда за вечен живот. Светлата седмица приключва с Томина неделя или наричана още Празна неделя, с който приключва празничният цикъл за Възкресение и започват броенето на неделите след Великден.
През Светлата седмица е забранено да се работи, затова на някои места в страната седмицата се нарича още „празна”.
Първият ден от Светлата седмица в отделни краища на България е известен като „разтурни“ понеделник. На този ден се е извършвал ритуалът „разметване”. Момите и момците в селото се събирали на някоя поляна, като двете групи заставали една срещу друга, и започвали да търкалят червени яйца помежду си. Това се правело за предпазване от градушка и за плодородие.
През първите три дни на Великден е прието трапезата винаги да е заредена с храна, за да се покаже гостоприемство на всеки, който прекрачи прага на дома.
Коментари