различно 06 дек. 2020 2020-12-06 2020-12-06 https://www.burgas-reporter.comhttps://burgas-reporter.com/rails/active_storage/representations/eyJfcmFpbHMiOnsibWVzc2FnZSI6IkJBaHBBbTF1IiwiZXhwIjpudWxsLCJwdXIiOiJibG9iX2lkIn19--dd452268f1269046e375b90edd465c2dcc427397/eyJfcmFpbHMiOnsibWVzc2FnZSI6IkJBaDdCam9MY21WemFYcGxTU0lNTkRBd2VETXdNQVk2QmtWVSIsImV4cCI6bnVsbCwicHVyIjoidmFyaWF0aW9uIn19--3b7d5ce51832c59b94b910e1c0fe2c5ac43fca4b/bbbad.jpg

Burgas Reporter Ltd.

Никулден - обичаи и традиции, останали от стари времена

Никулден е един от големите християнски празници, а двойно по-тачен е той за град Бургас и за хората, живеещи край морето.

На този ден, почитаме св. Николай Чудотворец, архиепископ Мираликийски. На тази дата от стари времена се спазват някои традиции и обичаи.

Задължителен елемент в обредността на празника е приготвянето на риба, чието тяло е покрито с люспи. Най-често това е шаран, тъй като според поверието шаранът е “слуга на св. Никола”.

Легендата разказва, че веднъж, когато светецът плувал с лодката си в морето, силни вълни пропукали пода ѝ. Св. Никола хванал един шаран и с него запушил пукнатината. Така спасил от удавяне своите спътници. Затова има обичай да се жертва именно шаран в чест на светеца.

На този ден всеки трябва да си хапне риба. Народът казва: “На Никулден човек трябва да си почопли зъбите с рибя кост, макар и от боклука да я вземе”.

На 6-ти декември освен риба на трапезата има обредни хлябове и постни ястия. Масата не се вдига цял ден, а от обредните хлябове се дават късове на съседите, за да се запазят добрите отношения и да се множи богатството.

Има поверие, според което след празничната вечеря костите на шарана се изгарят, закопават се в земята или се хвърлят в течаща вода, за да бъдат всички членове на семейството здрави през цялата година.

Запазва се само костта от главата на рибата, тъй като се приема, че има формата на кръст. Хората вярват, че костта е лековита, затова се пришива към шапката на новороденото, за да го пази от зли очи и болести.

На Никулден не се плава в открито море, а първата хваната риба на 6-ти декември трябва да се изяде от рибарите.

Българските традиции за Никулден повеляват, че на този ден се слага край на есенно-зимния риболов. Последният улов се принася като жертва на светеца, за да продължи да бъде добър и да пълни мрежите на рибарите.

Свети Николай Мирликийски Чудотворец е смятан за покровител на моретата, езерата и реките, на моряците и рибарите, на семейството и рода. Той е почитан като избавител на пленниците и покровител на пътешествениците, търговците и банкерите.

За живота на светеца можете да прочетете ТУК

Коментари

различно ...


култура ...


ориентири ...