Българската православна църква отбелязва днес – 21 ноември, Денят на християнското семейство.
Това е и денят, в който църквата чества празника Въведение Богородично. Според Светото писание, когато навършила три години, родителите на Богородица я завели в Ерусалимския храм, за да я посветят на Бога. Преданието разказва, че родителите ѝ дали това обещание пред Бога още преди тя да се роди. Първосвещениците и служителите в храма ги посрещнали с пеене на свещени химни.
Праведните родители се върнали с роднините си в Назарет, а Мария останала да живее в храма, като приела върху себе си дълга да лекува в скръбта им всички самотни и изоставени хора.
Тук живеели също странници и пришълци. Към тях се присъединила и св. Ана, майка на Св. Богородица, която овдовяла скоро след въвеждане на Пречистата Дева в храма. Но тя живяла кратко време със своята Дъщеря. Скоро след мъжа си и тя починала.
Когато пречистата Дева стигнала до възраст, на която девиците, които се възпитавали при храма, обикновено се връщали в света и се омъжвали, свещениците поискали тя да постъпи по същия начин. Но Мария им открила своето желание – да посвети себе си Богу и да не встъпва в брак. Тогава те, по внушение от Св. Дух, я сгодили за престарелия Йосиф, роднина на нейните родители. Той станал покровител на Мария и уважавал обета, който тя дала пред Бога.
Въвеждането на Мария в храма е паметно събитие за семейството на Божията Майка и затова се тачи от православната църква и като Ден на християнското семейство.
Най-ранното известие за честването на този празник е от края на 1 в.
Въведение Богородично е един от великите вселенски празници, който в църковните песнопения се назовава "предвестник на Божието благоволение към хората".
С решение на Светия синод на Българската православна църква от 1929 г. в България празникът се чества и като Ден на християнското семейство и на православната християнска учеща се младеж. Прието е на този ден родителите или учителите да водят децата в храма. Вярва се, че когато бъдат представени пред Бога, те ще растат благочестиво в послушание към родителите си.
Коментари