Православната църква почита днес – 17 април, Свещеномъченик Симеон, епископ Персийски.
Симеон бил ктезифонски епископ в Персия. През 4 век враждата между езичници и християни станала непоносима. Жреците и юдеите поддържали у цар Сапор съмненията, че епископ Симеон доносничи в Цариград за всичко, което става в държавата.
Разгневеният персийски владетел подложил християните на жестоки репресии. А техният духовен водач Симеон изправил пред съда. От него поискал да се отрече от Бог и да се поклони на слънцето, както правели всички персийци. Симеон не само не изпълнил волята му, но и не отдал на царя необходимата почит.
Обезумял от дързостта на епископа, Сапор заповядал да го хвърлят в тъмница. Подложили го на големи страдания, но той продължил да проповядва божието слово и да привлича езичниците към християнството.
Персийският владетел опитал втори път да склони свети Симеон да са откаже от вярата Христова. Но пак срещнал неговата твърдост и непоколебимост. Тогава царят заповядал всички, които са приели християнството от Симеон, да бъдат убити в същия ден, в който Христос бил разпънат на кръста.
На Разпети петък убили мъчениците пред очите на техния епископ. След тях бил посечен с меч и свети Симеон. Една година по-късно, на Разпети петък, още хиляди негови последователи приели мъченическата смърт в името на Бог.
Днес църквата почита още паметта на преподобни Акакий, епископ Мелитински.
Акакий бил роден в арменския град Мелитина. Родителите отвели сина си при епископа на града Отрий, за да служи на Бог. След смъртта на епископа Акакий го заместил.
Недалеч от града той имал дом, който превърнал в болница и убежище за бедните. Самият той често я посещавал, носел необходимото за болните и сам им прислужвал.
По времето на император Теодосий Младши в град Ефес бил свикан Третият Вселенски събор. Там, заедно с другите свети отци, Акакий свалил цариградският патриарх Несторий, защото хулел Дева Мария и го предал на анатема.
Акакий починал в дълбока старост, почитан и уважаван.
Коментари