култура 30 юли 2018 2018-07-30 2020-03-26 https://www.burgas-reporter.comhttps://burgas-reporter.com/rails/active_storage/representations/eyJfcmFpbHMiOnsibWVzc2FnZSI6IkJBaHBBdGc0IiwiZXhwIjpudWxsLCJwdXIiOiJibG9iX2lkIn19--5bf10863002eabba3935ce839f7a9004a89a8fd7/eyJfcmFpbHMiOnsibWVzc2FnZSI6IkJBaDdCam9MY21WemFYcGxTU0lNTkRBd2VETXdNQVk2QmtWVSIsImV4cCI6bnVsbCwicHVyIjoidmFyaWF0aW9uIn19--3b7d5ce51832c59b94b910e1c0fe2c5ac43fca4b/main_img_32032.jpg

Burgas Reporter Ltd.

Фотоизложба разкрива тайнството на Атон

Бургазлии и гости на града ще имат възможността да се потопят в тайнството на световния религиозен център Атон.

Общо над 50 фотографии и гравюри, предоставени със съдействието на Фототеката на Манастира Симонопетра - Света гора, ще разкрият непознатата, мистична, забулена в тайнственост монашеска република, която повече от 1000 години съхранява и разпространява православието. 

Изложбата ще бъде подредена в зала "Ал. Г. Коджакафалията" на Културен център „Морско казино”. Официалното откриване ще е на 6 август от 18:00 ч., а експозицията ще остане в Бургас до 30 септември. 

Посетителите ще видят основно три вида изображения – икони на светци, най-често копия на съхраняваните в самите атонски манастири свещени изображения; графични картини на манастири и скитове на фона на тяхната естествена среда - планини, гори, морски бряг; картини на събития от живота на светогорските монаси в различните обители. 

Част от фотографиите са заснети на Атон от посетители, професионални фотографи или учени, но повечето са дело на местни, светогорски фотографски ателиета, организирани от атонски монаси, успешно съчетавали религиозните си задължения с новопоявилата се през XIX век фотография. Любимите теми са изгледи на манастири, свети икони, ръкописи и документи, портрети на монаси и посетители, запечатвания на събития, естественият пейзаж на светогорския полуостров и църковните служби.

За първи път пред широката публика ще бъде представена най-старата фотография на българската обител - манастирът "Свети Великомъченик Георги - Зограф", дело на френския фотограф Ернест де Каранца от 1853 г. Част от монасите фотографи, чиито произведения са ни известни, са: Вениамин Кондракис и Стефан Карейски, йеродякон Прокопий Карейски, както и монасите Йоасаф Кавсокаливит, Нифон Хилендарски , Даниил и Макарий от Неа Скити.

Светогорската Фототека на манастира Симонопетра полага много усилия за опазването, събирането и анотирането на този забравен фотографски материал, който е открит в скитове, килии и работилници в Карея. По този начин в Симонопетра е създадена най-значимата на международно равнище фотографска сбирка със светогорско съдържание. 

От изключителен интерес са и представените графики и гравюри в изложбата, като образователната им цел е значително широка: от чисто религиозната просвета (включително с изобразяването на случили се чудеса на Атон) до информативното представяне на манастирските сградни комплекси и празнични шествия, пренасяне на свети мощи и други. 

Коментари

култура ...


региони ...


различно ...