Според последните проучвания на ЕС, около 80% от пластмасовите отпадъци в морето, идват от заведенията и обектите по брега.
За тази цел министърът на екологията Нено Димов е провел разговор с концесионери на плажове, от които е поискано на доброволен принцип да поставят информационни табели и кошчета за разделно събиране на отпадъците по ивиците.
„Виждайки резултатите от този доброволен етап, от септември месец ще започнем и законодателна инициатива – наредба, с което това да стане задължително от догодина. Ще използваме доброволния опит от този сезон, за да можем да минимизираме отпадъците от пластмаси, които се генерират от плажовете.”, обясни министър Димов, по време на участието си в Европейския морски ден, провеждащ се в Бургас.
По думите му това е един от подходите на кръговата икономика, която е фундаментално нов подход към икономиката като цяло.
„Откакто съществува човек, сме свикнали да мислим линейно, т.е. имаме суровина – продукт – употреба – депониране (боклук). Сега поставяме идеята, че боклукът всъщност не е отпадък, а е суровина, и се връщаме отначало. Това създава мислене по нов начин.”, допълни министърът на екологията.
Според него един от успехите на българското председателството е бил дебатът за минипакета „кръгова икономика”, който се състоя през март. Очаква се през юни вече да излязат политическите решения, които да покажат на ЕК в каква посока да готви законодателството.
Коментари