
Бургаският депутат от ГЕРБ Димитър Бойчев беше един от обсадените народни представители в Парламента. Заедно с колегите си от опозицията той посрещна утрото в пленарна зала, докато навън протестиращите водеха ръкопашни схватки с жандармерията и не позволиха на трима министри и депутати от управляващите да си тръгнат. Ето и краткото обяснение на г-н Бойчев за окървавяването на протестите на 40 ден от тяхното начало.
Имате ли обяснение на това радикализиране на протестите?
Според мен е силно да се каже „радикализиране”. Имаше ескалиране на напрежението, казвам го като човек, който беше в Народното събрание. Аз бях почти до 6 часа тази сутрин вътре. Около 5.30 излязох абсолютно спокойно навъ н.
Причината за всичко е неадекватната заповед на министър Цветлин Йовчев. До 10 часа вечерта протестът си беше абсолютно мирен както всяка вечер. Неадекватната заповед за вадене на министрите и депутатите от управляващата коалиция от Народното събрание с този автобус това провокира протеста. Категоричен съм, защото бях свидетел. Свидетел съм на станалото снощи.
Ние казваме от много време, че това напрежение така или иначе ще избие нанякъде, то вече започва да се случва. Единственото решение адекватно към този момент е фиксиране на дата за предсрочни избори и подаване на оставката на правителството още днес.
А вие вътре в Парламента по време на тази обсада от протестиращите говорихте ли с вашите колеги от БСП? Те склонни ли са на вариант нови избори?
Да, аз ги питах, но проблемът е такъв, че те всички се съобразяват с егото на Станишев. А той за мен вече не живее в България, а в някаква друга действителност. Слушах му пресконференцията днес и го чух, че няма да подава оставка. Той наистина не живее в нашата действителност. Да беше дошъл снощи в Парламента. Имаше трима министри там. Да беше дошъл с тях да види за какво става въпрос.
Но протестът си беше абсолютно мирен и беше провокиран от опита за изваждането на министрите и на депутатите от управляващите от Парламента с този автобус.
Значи единствено оставка и нови избори могат рязко да свалят напрежението?
Това е най-адекватното решение в тази ситуация. Нищо друго не може да свали напрежението. Докъде ще стигне наглостта на Станишев и на Орешарски? Смъртен случай ли трябва да има?
Коментари