[caption id="attachment_19247" align="alignleft" width="300"]

Ортнитолозите са преброили само четири гнезда на птицата в парк "Странджа"[/caption]
Транснационален план за защита белите щъркели беше представен в Малко Търново.
Презентацията направи доц. д-р Петър Шурулинков от Националния природонаучeн музей към БАН по време на експертен семинар. По данни на експерта в парк "Странджа" са останали само 4 гнезда на белия щъркел. Те се намират в селищата Бродилово, Варвара, Ахтопол и Синеморец. Извън зоната на парка в Странджа планина са преброени около 15 гнезда. За последното десетилетие популацията на белия щъркел в Бургаска област е налаляла с около 12 %.
„Птицата е и своеобразен индикатор за вида замърсяване в района на Бургас. Ако го нямаше Лукойл, около езерата в Бургас щеше да има по 10-15 гнезда на щъркели. В районите на Дунав и Лом има селища с по 30 щъркелови гнезда”, коментира доц. Шурулинков.
Според орнитолозите най-големите заплахи за пернатите в цяла Европа са фотоволтаичните и ветровите паркове, разораването на естествените тревни местообитания и превръщането им в обработваема земя, химизацията на селското стопанство и др.
Семинарът в Малко Търново и представеният там Транснационален план са част от международния проект Be Natur на ДПП „Странджа”. Основната му цел е по-добро управление и прилагане на мерките за защита в зоните от мрежата "Натура 2000".
Коментари