„Черноморец“ се класира за Суперфинала при мъжете

Вицешампионът „Черноморец“ даде заявка за ново отличие в мъжкото първенство по водна топка.

Момчетата на треньора Петър Йонов спечелиха място в топ 4 на България, а на полуфинала ще излязат срещу „Аква Спорт“.

Във втората финална квалификация, която се състоя на басейн „Диана“ в столицата, бургаският тим изигра три интригуващи и динамични срещи, като постигна две победи и равенство. С общ актив от 17 точки /тук се зачитат и точките от първата фаза/ ватерполистите ни завършиха на първо място в класирането и продължават на полуфинал.

„Черноморец“ влезе трудно в битката, стартирайки с равенство – 11:11 с „Комодор“. Заради прехода от малък на голям басейн, на черноморци им беше необходимо време, за да пренастроят играта си и това стана в последната четвърт. След като изоставаха с три гола в резултата до края на третата част – 5:8, бургазлии изригнаха и обърнаха резултата. При 11:10, пет-шест секунди преди края на мача, „Комодор“ изравни. Попадението падна след нарушение в нападение за варненци, но дори и разкъсаната на три части шапки на ватерполист на „Черноморец“ не бе достатъчно доказателство за рефера, който остави играта да продължи до гол.

Пропуснатият шанс срещу „Комодор“ бе заличен с победа над другия варненски тим – шампиона „КПС Варна“. Бургаската команда поведе и на полувремето резултатът бе 4:1. След подновяването на играта варненци стопиха пасива си и дори изравниха в края на третата част – 5:5. В заключителния период обаче „Черноморец“ надделя с 4:3, а с победата от 9:8 детронира „КПС Варна“ от шампионското място още в квалификационната фаза и си осигури място за финалната четворка.

Вторият успех в квалификацията „Черноморец“ записа срещу ЦСКА. Още в началото на мача бургазлии натрупаха комфортна преднина, която задържаха до крайното – 13:10.

След този двубой бяха определени и двойките в Суперфинала при мъжете, където по-рано директно се класираха „Аква Спорт“ и „Локомотив НН“. „Черноморец“ ще играе срещу варненци, а ЦСКА срещу съгражданите си.

Полуфиналите са на 12 юни, а ден по-късно ще бъде определен и новият шампион на България.

Резултати: Славия – ЦСКА 3:11, Черноморец – Комодор 11:11 /1:3; 2:2; 2:3;6:3/, Черно море – КПС Варна 6:8, Славия – Комодор 6:13, Черно море – ЦСКА 3:13, Черноморец – КПС Варна 9:8 /3:1; 1:0; 1:4;4:3/, Черно море – Комодор 9:13, Славия – КПС Варна 7:19, Черноморец – ЦСКА 13:10 /2:3; 6:0; 3:4; 2:3/.

Класиране: Черноморец – 13 точки /6+7 т./; 2. ЦСКА – 10 точки /4+6 т./; 3. КПС Варна – 8 точки /2+6 т./; 4. Комодор – 8 точки /1+7 т./; 5. Черно море – 3 точки /3+0/; 6. Славия – 0 точки.