От Синдикат "Образование" настояват да се спази доброволният принцип на ваксинирането при учителите и непедагогическия персонал.
Това се казва в писмо от синдикат "Образование".
Статистиката показа, че в средата на месец декември 2020 г. 15% са били желаещи да се ваксинират, а още 60% са се колебаели. Сега процентът на готовите да се подложат на ваксинация е скочила двойно.
„Колебанието и нежеланието за ваксиниране е мотивирано с оскъдна или въобще никаква информация относно ваксините. В момента коментара е само към Pfizer и BioNTech, но до седмици ще се включат и ваксините на Moderna и AstraZeneca”, коментират от Синдикат "Образование".
От там призовават правителството и здравното министерство за по-ясна и пълна информация относно всички ваксини, които ще бъдат факт, когато започне втората фаза и ваксинирането на учители.
Има предложение срокът за записване на желаещите да се ваксинират учители да се удължи до 18 януари.
В писмото се посочва още, че училищата работят над 91 хиляди учители, както и над 35 хиляди души непедагогически персонал.
„Те трябва незабавно да бъдат вкарани в кампанията. Тези хора са важни, защото те са в рискова възраст и защото без тях образователните институции не могат да работят и пак ще преминат в дистанционен режим, се казва в позицията им.”, посочват още от Синдикат „Образование”.
Те отново призовават да се спази доброволният принцип на ваксиниране и при тази група.
Коментари