Православната църква почита днес – 27 май, свещеномъченик Терапонтий.
През 3 в., когато управлявал Деций, били издадени два едикта срещу християните. Вторият от тях предвиждал смърт за всички духовни лица, които отказват да признаят официалната религия.
Жертва на този закон станал и тогавашния епископ на Сарди Терапонтий. Той бил ревностен християнин и открито проповядвал божието слово. Това не се нравело на местния управител Юлиан. По негова заповед неведнъж хвърляли светия отец в тъмница, подлагали го на големи унижения и страдания. Нищо не можело да прекърши волята на светеца.
Веднъж завели Терапонтий при р. Асталин, привързали го с четири кола за земята и го били до смърт. Земята се напоила с кръвта му и на това място покарали вейки, от листата на които болните получавали изцеление.
Непокорният епископ завършил своето мъченичество на 27 май 259 г., когато отсекли главата му с меч.
На тази дата църквата чества и паметта на свещеномъченик Терапонтий Софийски (или Сардикийски). Той е един от 9-те софийски светци. Просиял е в 1555 г.
За него Матей Граматик в ХVІ век пише: „Свещеномъченик Терапонт, който бидейки жител на това място и презвитер на светата Божия църква в Сердика (София), живял с много добродетели и на края, по време на гоненията против християните, бил задържан под стража от беззаконниците заради Христовата вероизповед. Подир много мъчения, и обложен с тежки железни вериги, той бил изведен вън от града на един ден път и на това място му отсекли главата и така получил мъченическа смърт за Христа. А говорят, че на мястото, където се проляла кръвта му, след време пораснал голям дъб, който и досега се вижда, и стават там различни изцеления, когато с вяра се пристъпва.“
От този дъб един дънер с мъченическа кръв на светеца е запазен като свещена реликва в старинната софийска църква „Света Петка Стара“, където всяка година на 27 май се чества паметта на свещеномъченика.
Коментари