Православната църква почита днес - 2 май, благоверни Борис-Михаил Цар Български.
Подвигът на цар Борис I – покръстил българския народ, църквата определя като равен на дейността на най-светлите свои апостоли. За това хуманно дело Борис бил подготвен още в годините на своето детство.
Голямо влияние за оформянето на неговия светоглед оказала сестра му, приела християнството по време на престоя си в Цариград, както и на византийския държавник Теодор Куфара.
По време на своето почти 40-годишно управление (от 852 г. до 889 г.) княз Борис положил основите на християнсктвото по нашите земи, с което коренно променил живота и съдбата на българския народ.
През 864 г. заедно със семейството си Борис се покръстил и приел името на Византийския император - Михаил. Цар Борис I въвел християнството като официална религия в Българската държава и покръстил целият народ през 865 година. Наречен "равноапостолен светец" той приема учениците на Кирил и Методий през 885 година и има важен принос за въвеждането и разпространението на българската писменост.
През 889 г. доброволно напуснал престола и предал властта на по-големия си син Владимир, след което се оттеглил в манастир. Но недоволните боляри подтикнали новодошлия владетел към преврат, за да възвърне езическата религия. Узнал това, Борис се върнал в столицата Плиска и потушил бунта. Владимир бил свален и на негово място бил поставен по-малкия син Симеон.
Цар Борис се върнал към монашеския живот. През 906 година на 2 май великият български управник умира.
На днешния ден църквата почита още Св. Атанасий Велики.
Коментари