След Сирни заговезни за православните християни започват Великденските пости.
Това са най-дългите и строги пости. Те продължават седем седмици и приключват на Великден, който през 2020 г. се пада на 19 април. Тази година тяхното начало се поставя от днес – 2 март.
Великият пост се спазва в памет на 40-дневния пост на Иисус Христос, затова се нарича още Четиридесетница. По този начин християните очистват душите и телата си, покайват се и се приготвят достойно за посрещане на най-великия християнски празник - Възкресение Христово.
По време на постите не се яде нищо от животински произход. За целия период се разрешава два пъти риба – на Благовещение (ако не се пада през Страстната седмица) и на Връбница.
Наред с ограничаването на храната и очистването на тялото обаче, постът включа и душевното пречистване и смирение.
„Постът не е цел в църквата, той е средство за постигане на цел. А целта е чрез молитвата, постът и изповедта да се достигне до покаяние, Свето причастие и спасението на човешката душа. Постът не е диета, и диетата не е пост. Постът като цяло е въздържание, но не е само от животински храни, а и от лоши помисли, погледи и приказки. Защото има една стара българска поговорка: „Език мой, враг мой. Кости нямаш, кости трошиш”, коментира отец Димо Вълчев от храм „Св. Иван Римски” в Бургас.
По думите му постът трябва да е резултат от свободната човешка воля и всеки да пристъпва към това въздържание само ако е физически здрав и почувства, че има сили за това.
„Има хора със здравословни проблеми или бременни жени и кърмачки, които не могат да постят толкова дълго време. Те могат да го направят за три дена, седмица, две седмици или за половиния пост.”, допълва духовникът.
И уточнява, че след приключване на поста, всеки вярващ, който иска да приеме Свето причастие, трябва задължително да се изповяда.
Коментари