Православната църква почита днес – 3 декември, Св. пророк Софония, един от дванадесетте малки пророци.
Той бил от знатен род и живял при иудейския цар Иосия, син на Амон, повече от 600 години преди рождението на Иисус Христос.
По негово време благочестивият цар Иосия защитавал християните и гонел езичниците. Той възстановил величието на Соломоновия храм, който бил в пълен упадък, разрушил езическите жертвеници, умъртвил идолските жреци и заповядал на всички строго да спазват Моисеевия закон.
Езичниците престанали открито да служат на идолите, но тайно продължавали да им се молят.
Св. Софония виждал какво се случва и горещо се молел за спасението на своите сънародници.
Затова Бог го избрал за Свой пророк и му заповядал да възвести на юдеите страшните наказания, които ги очаквали за тяхното нечестие и служене на лъжливи богове. Изпълнявайки Господната заповед, той тръгнал по юдейските градове и села и навсякъде подбуждал народа към изправяне и покаяние. Проповедта му не била дълга, но по сила и дълбочина напомняла пламенните речи на великите пророци Исаия и Иеремия.
Софония предсказвал какво наказание чака езичниците:
“Филистимци, моавитци, амонитци, етиопци, асирийци казвал той ще бъдат изтребени, земите им ще бъдат опустошени и ще станат, подобно на Содом и Гомор, поляна, обрасла с бодлива трева и вечна пустиня. Това е за високомерието им, задето се подиграваха и се превъзнасяха над Божия народ”.
Пророкът с прискърбие виждал какви нещастия чакат и неговия народ, който тънел в заблуждение. Иерусалим, по думите на пророка, “не приема увещания, не слуша гласа на Господа, не се уповава към своя Бог не се приближава. Князете му посред него са рикащи лъвове, съдиите му вечерни вълци, хората му горди, свещениците му оскърбяват светинята и разрушават закона. Затова казвал пророкът нечестивият град ще бъде разорен, с него ще погине и цялата Иудейска земя”.
Но Софония не се ограничил само с печални предсказания. Той предрекъл и по-добри времена за хората по света.
Днес църквата почита още Св. свещеномъченик Теодор, архиепископ Александрийски.
Коментари