Лаборатория за интелигентни системи ще развива роботиката и мехатрониката като приоритетни направления в Бургас.
Това ще се случи през следващите четири години с финансиране от оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж" по проект "Изграждане и развитие на Център за компетентност и чисти технологии MIRACle".
В него участват осем научни и образователни организации, обединени в консорциум от Института по механика към БАН. От тях единственият партньор с дейност извън столицата е Университет "Проф. д-р Асен Златаров" - гр. Бургас.
Мегапроектът MIRACle BG05M2OP001-1.002-0011 е най-високо оцененият от приоритетна ос "Изграждане и развитие на Центрове за компетентност" с бюджет от близо 24 млн. лева. С тях ще бъде изградена научно-изследователска инфраструктура с четири основни бази. Приоритетно ще се развиват нови решения за интелигентни среди, процеси и технологии. Ще бъдат стимулирани партньорства при разработката и внедряването на технологиите с научни звена и компании от цяла Европа. Целта е затваряне на триъгълника на знанието "наука-образование-бизнес" за осигуряване на устойчивост на разработките до създаване на конкурентен продукт.
За обособяване на базата в Бургас са отделени 370 хил. лева.
Дейността на лаборатория "Интелигентни системи" в Университет "Проф. д-р Асен Златаров" ще ръководи проф. д-р Сотир Сотиров, който е един от водещите учени в областта на невронните мрежи и изкуствения интелект в страната. Неговият екип ще има възможността да работи и тества идеите си във високотехнологична среда, оборудвана с хуманоидни роботи Robobuilder UXA-90, сензорен Dr. Robot Sputnik 3, манипулационен Robot Arm Mover4, и ново поколение компютърен хардуер и софтуер за разработване на системи с изкуствен интелект. С финансиране по проекта ще работи още едно звено в университета. Специализираната лаборатория по биохимично обработване на води и утайки ще се води от проф. д-р Валентин Ненов.
Коментари