Още около 10 000 възрастни над 16 години трябва да се включат в образователната система.
Това е една от мерките, заложени в Плана за действие за 2018 г. в изпълнение на Националната стратегия за учене през целия живот за периода 2014-2020 година.
В Плана са включени и приоритетни дейности, свързани с намаляване на относителния дял на преждевременно напусналите образователната система.
В последните две години усилено се работи за това, след като беше създаден Механизъм за съвместна работа на институциите по обхващане и включване в образователната система на деца и ученици в задължителна предучилищна и училищна възраст. Сега усилията ще бъдат фокусирани върху осигуряване на трайни резултати, за да не се окаже, че върнатите в клас деца след месец отново са извън училище.
Планът за действие вече е одобрен от Министерски съвет. В областта на училищното образование и обучение той предвижда 2000 ученици да повишат своята информираност за Международното образователно изследване PISA 2018, а 5000 ученици в VI клас да участват в оценяване за измерване на степента на тяхната четивна грамотност.
1300 учители ще участват в обучение, насочено към прилагане на различни методи за оценяване на учениците в контекста на PISA 2021.
Основният фокус до края на тази година в областта на професионалното образование и обучение ще продължава да бъде връзката между подготовката в професионалните паралелки и гимназии с нуждите на пазара на труда.
Повече от 1100 безработни, предимно младежи, ще бъдат включени в стажуване и чиракуване, осигурено с финансиране от държавния бюджет. Такива възможности ще се предоставят и по ОП „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020 г.
Чрез реализирането на още 70 паралелки за дуално обучение ще продължи да се повишава атрактивността на този тип обучение, за да се избира то от все повече седмокласници, които да се обучават чрез практика на реално работно място.
Коментари