Системата на висшето образование ще отвори вратите си за доказани специалисти с богат практически опит в различни сфери, които вече ще могат да водят самостоятелни лекционни курсове в образователните степени за бакалавър и магистър.
С приемането на промените, които са залегнали в новите текстове на Закона за висшето образование, практиците ще могат да стават част от изпитните комисии, които поставят оценки на студентите по време на държавните изпити. До 50% от членовете на комисиите вече ще могат да бъдат представители на бизнеса и на работодателските организации. Досега те имаха възможност да участват при формирането на оценките единствено със съвещателен глас.
Според Съвета на ректорите на висшите учебни заведения законовата поправка е жест към работодателите в страната.
На проведения в Бургаски свободен университет, последен за академичната година Съвет на ректорите, членове на съвета и министърът на образованието и науката Красимир Вълчев отново се обединиха около необходимостта от въвеждането на някои непопулярни и болезнени решения в системата на висшето образование.
„Висшите училища трябва да бъдат отворени към всякакви партньорства , да взаимодeйстват с общини работодатели и да партнират с други учебни заведени“ – коментира министърът.
Една от обсъжданите идеи е университетите да обединят своя научен потенциал и капацитет за изследвания в една обща лаборатория, а не всички да създадат отделни лаборатории. Целта е всички учени от една сфера да се обединят за постигането на една задача в някаква сфера.
В Бургас стана ясно, че до 4 ноември висшите учебни заведения трябва да променят своята вътрешна университетска уредба и да завишат своите критерии за придобиване на научни степени.
От своя страна министър Вълчев посочи като стратегическо предизвикателство пред системата на висшето образование глобализацията и глобалната конкуренция, дигиталната трансформация, недостигът на кадри пазара на труда и демографските тенденции.
Коментари