Лекоатлетическият турнир „Купа Руен“ изпрати 25 годишен рекорд в историята

Варненецът Станислав Станков постигна нов национален рекорд в  дисциплината бягане с препятствия  на 110м. на лекоатлетическия турнир „Купа Руен“.

Станислав спря хронометрите  с време за юноши до 20 години-13,83 сек в серията за юноши до 20 години.

С постижението си талантливият атлет изпрати в историята 25 годишния рекорд на Николай Шилев , а върховият резултат  не само осигури участие на Станков в световното първенство за юноши в Тампере Финландия, но и му позволи да заеме второ място в европейската ранглиста за сезона

Рекорд на турнира записа и националната състезателка Силвия Георгиева от „Евър“ Варна. Многократната рекордьорка се отличи с постижение 4,29,42 мин. в бягането на 1500 метра.

Както и през 2017 година ,така и сега Силвия постави национален рекорд в турнира „Купа Руен“, който явно се превръща в нейно любимо състезание.

За четвърта поредна година елитът на българската лека атлетика се събра на спортния комплекс в Руен, където състезателите от 22 клуба премериха сили.

За ранга на състезанието говори най-много участието в надпреварата в сектора за троен скок на обявената за Спортист на България за 2016 Габриела Петрова и сребърната медалистка от последното световно първенство за девойки Александра Начева.

Домакините от Руен изживяха своя миг на триумф с победата на местната надежда, седмокласника Емре Ибрям в старта на 60 метра.

При жените в бягането с препятствия двубоят между Елена Митева и Никол Андонова от Европул се превърна в едно от украшенията на турнира. Елена успя да спечели с малка преднина пред своята достойна съперничка.

С постижение от 5,25 метра в скока на дължина Димана Йорданова от Разград спечели първото място, а нейната подгласничка Ванеса Александрова от Европул постигна 5.05 метра.

В бягането на 400 метра Полина Тодорова от Ямбол безапелационно остави всички зад себе си с резултат от  57,85 с.

Юношата Михаил Гаргов от „Суперспорт“ Варна  предизвика голямата  изненада с резултата си от 50.50 , побеждавайки шампиона от зимата при по големите Мануел Петров.

Варненецът Иван Иванов категорично спечели старта на 1500 метра, но това едва ли е случайно, тъй като той е шампион и в дисциплината „планинско бягане“. Зад него в класирането остана Мустафа Мустафа от „Атлет Поморие 2004“.

Мустафа и треньорите му  приемат постижението като отлично, тъй като талантливият състезател се върна на пистата след три години отсъствие.

В старта на 100 метра бягане шампионка стана Елена Митева ,а Михаил Гаргов от „Супер спорт Варна“ взе първото място на 400 метра бягане при мъжете.

По този начин те затвърдиха доминацията на варненци в спринтовите дисциплини.

От самото начало на турнира с големи надежди за върхови постижения се очакваха опитите в сектора на тройния скок.

Там олимпиецът Георги Цонов се справи не само със своите съперници, но и със силния вятър. Постижението му от -16,35 метра беше отлично начало на сезона.

Прекрасни резултати въпреки насрещния вятър записа и юношата Георги Начев-14,89, 14,13 и скок над 15 те метра-15,26.

Най-добрата ни атлетка през последните години Габриела Петрова откри състезанието със 13,87 в тройния скок за жени.

Във вторият си опит Александра Начева поведе със 13,88-постижение, което не беше признато за национален рекорд единствено заради силния вятър.

Габриела отговори с 14,48 метра-постижение, с което при нормален вятър щеше да оглави европейската ранглиста!!!

В случая тя просто направи онова, което може най-добре. Спечели поредния си златен медал.

Изненадата в сектора дойде от Никол Андонова, която постигна 12,36 (2,7) попътен вятър при първото си появяване в сектора на тази трудна дисциплина, с което се класира на трето място.

В последната дисциплина от турнира Румен Иванов от Европул спечели победа за домакините в спринта на 100м. за юноши до 18 години.

Отборът на „Супер спорт“  Варна оглави крайното класиране за „Купа Руен“, а след него се подредиха домакините от Европул и  Тунджа Ямбол.
Кметът Исмаил Осман и неговият екип не пестят време и усилия, за да превърнат Руен в лекоатлетически център

И тази година организаторите на турнира от община Руен и лекоатлетически клуб „Европул“ Бургас показаха, че благодарение на големите им усилия  състезанието  се превръща във все по-силна и по-важна проява в календара на българската лека атлетика.