13 са потенциалните жертви на трафик на хора с цел сключване на фиктивен брак за периода 1 януари - 31 октомври 2016г.
Това съобщи Десислава Иванова, старши експерт в Националната комисия за борба с трафика на хора на днешния дискусионен форум на тема „Трафик на хора с цел принудителни фиктивни бракове в контекста на новите форми на експлоатация”.
„От началото на годината сме получили 13 сигнала за потенциални жертви на трафик с цел сключване на фиктивен брак. Три от жертвите са били експлоатирани и сексуално, като две от тях са непълнолетни сестри. Казвам потенциални жертви, защото нашата комисия няма разследващи функции и не бихме могли да кажем дали тези сигнали са се развили,“ коментира Десислава Иванова.
Дестинациите, където най-често биват отвеждани жените, за да сключат фиктивен брак, са страни като Кипър, Гърция, Ирландия, Швейцария, Литва.
„Често семейства буквално продават дъщерите си, за да подобрят своето финансово благосъстояние, т.е те принуждават децата си да стъпят в такъв брак. Това са разпространени практики, за които всички знаем. Имали сме случай на непълнолетно момиче, принудено от родителите си да встъпи във фиктивен брак, след което то се завръща бременно у дома. Нейният баща се опитва да я изведе отново в чужбина, за да продаде детето й, което вече е преминаване в друга форма на трафик, а това е още по-сериозно престъпление“, обясни още Иванова.
Според проучване от 2011 г. на Националния съвет на Швеция по младежките въпроси 8 500 младежи в Европа не са встъпили доброволно в брак. Между 4000 и 10 000 заявления за гражданство, основано на фиктивни бракове, приемат годишно службите в Обединеното кралство. По данни на Латвийското правителство за периода 2010-2013 г. подадените заявления за брак на чужденци, непосредствено след тяхното пристигане, е между 450-500.
„Хората трябва да знаят, че трафикът на хора с цел фиктивен брак, е престъпление. Единственото решение за справяне с проблема е превенцията и разясняване от експертите в областта, както и промени в закона, в наредбите и в организацията“, коментира пред Бургаски репортер д-р Лорис Мануелян, председател на местната комисия по борба с трафика на хора и зам.-кмет в община Бургас.