
Част от данъчните служители, които правят проверки по морето, вече имат нова визия.
Става въпрос за екипите, които проверяват дали търговците и институциите са спазили новото изискване и са заменили продажбата на билетчета с касови бележки, чрез които да отчитат продажбите си.
Служителите на НАП (Националната агенция по приходите) вече извършват контролните си действия облечени в сини тениски с логото на ведомството.
„Това е вид превантивен контрол. Желанието е бизнесът да работи спокойно в пика на сезона, но същевременно да се знае, че НАП следи отблизо за оборотите и за спазването на данъчно-осигурителното законодателство”, коментира новата визия и.д.директорът на ТД на НАП Бургас Татяна Кънчева.
Проверките са установили, че по плажовете, включително и на най-големия ни черноморски курорт „Слънчев бряг”, концесионерите са регистрирали фискални устройства и издават касови бележки за шезлонгите и чадърите.
Липсата на касов апарат или неизградена дистанционна връзка с НАП се санкционира с глоба от 3 хиляди до 10 хиляди лева. За неиздаването на касов бон се съставя акт между 500 и 2 000 лева.
При направената проверка служителите на НАП са санкционирали собственици на атракции като батут, джетове и водни разходки.
В някои от случаите данъчните копират и информация от компютърните системи на търговските обекти и я съпоставят с данните от фискалните устройства. При значителни разминавания следват и ревизионни действия.
Служителите на НАП проверяват и складовете на едро, супермаркетите, питейните заведения, както и дискотеките. През месец юни по Южното Черноморие са извършени 370 проверки, съставени са 68 акта, като всеки втори е за неиздаване на касова бележка.
Коментари