02 юли 2012 2012-07-02 2016-12-24

Испания – непобедимата футболна армада

[caption id="attachment_5679" align="alignleft" width="300" caption="Ла Фурия Роха все още шества победоносно по световните терени"][/caption] Испания защити безапелационно титлата си на европейски шампион и буквално прегази Италия с 4-0. Шокиращият резултат накара футболните анализатори и коментатори да изпаднат в тотално объркване, а превъзходството на иберийците беше толкова смразяващо, че в един момент имаше немалка възможност финалът в Киев да се превърне в унижение за нерадзурите. Първите двайсетина минути показаха такава разлика в класите, че голът на Давид Силва за 1-0 беше най-малкото, с което се спасиха италианците. Вторият гол се получи след пас, който разсече защитния вал пред Буфон и Жорди Алба матира безмилостно вратаря на Скуадра Адзура. През първото полувреме доминацията действащите европейски шампиони беше категорична, но през втората част безкрайните комбинации на играчите в червени фланелки започнаха да изцеждат все повече силите на техния съперник. Може би и Фортуна се намеси в полза на шампионите, защото първо се контузи Киелини, а през второто полувреме се контузи и Тиаго Мота и то в момент, когато старши треньорът на Италия Чезаре Прандели беше извършил три смени. В последните двайсетина минути Испания установи истинска блокада над своите противници и не им даде никаква възможност.Влизането на бързия Педро и на неумолимия голмайстор Торес окончателно реши мача. Ел Ниньо заби трети гол отново след гросмайсторски пас, а малко по-късно аристократично подаде на своя съотборник Мата, който влезе в историята като автор на крайното 4-0. Старши треньорът Висенте дел Боске дори си позволи да се усмихне под строгия си мустак, което означаваше, че Испания вече е шампион, всъщност е новият стар шампион. На ЕВРО 2012 год шампионът допусна един единствен гол в своята врата и негов автор беше италианецът Антонио ди Натале в първия мач. Но по този повод преди финалния мач наставникът Чезаре Прандели сподели, че е трудно да се вкара гол на Испания, защото топката я няма. На стадион в Киев Ла Фурия Роха направи нещо, което никой друг отбор не е постигал никога. Испанците не само победиха със стряскащо превъзходство и резултат / първа победа срещу Италия на първенство от такъв ранг/ , но спечелиха трети пореден трофей след европейското първенство през 2008, световното през 2010 и сегашния европейски турнир. А и още един много важен момент, който вече беше забравен. В групите Испания игра джентълменски и победи Хърватска, като по този начин класира Италия напред. ЕВРО 2012 вече има своя крал и той се нарича Испания. Останалите 15 отбора могат да направят само едно. Да му се поклонят.       Коментари