ориентири 27 сеп. 2018 2018-09-27 2020-03-26 https://www.burgas-reporter.comhttps://burgas-reporter.com/rails/active_storage/representations/eyJfcmFpbHMiOnsibWVzc2FnZSI6IkJBaHBBbFJOIiwiZXhwIjpudWxsLCJwdXIiOiJibG9iX2lkIn19--7f2c88753f74ce9a4f4bf8c71f94baf934b8a0af/eyJfcmFpbHMiOnsibWVzc2FnZSI6IkJBaDdCam9MY21WemFYcGxTU0lNTkRBd2VETXdNQVk2QmtWVSIsImV4cCI6bnVsbCwicHVyIjoidmFyaWF0aW9uIn19--3b7d5ce51832c59b94b910e1c0fe2c5ac43fca4b/main_img_32601.jpg

Burgas Reporter Ltd.

Дигитална карта ще следи за чистотата на Черно море

Компютърно моделирана карта ще показва къде се намират твърдите отпадъци в акваторията на Черно море.

Това предвижда екологичен проект, който реализира Община Бургас.

Пълното наименование на инициативата е "Иновационни техники и методи за намаляване на морските отпадъци в крайбрежните райони на Черно море" (BSB552 RedMarLitter). 

Проектът е финансиран по приоритет  2.2. "Повишаване на осведомеността и съвместни действия за намаляване на речните и морски отпадъци" на съвместна оперативна програма "Черноморски басейн 2014-2020". Водещ партньор е Фондация "Виа Понтика", а останалите са Община Бургас, Университетът на Констанца в Румъния и Държавният университет на Тбилиси в Грузия. 

"Извън техническите дейности, които ще извършим, сериозно предизвикателство е работата с местните общности за промяна на нагласите към екологията", каза при днешното представяне на проекта зам.-кметът на Община Бургас по европейски политики и околна среда Руска Бояджиева.

Предстои експерти от трите държави да анализират натоварването, да проследят основните замърсяващи потоци и да се извърши почистване на отпадъци в избрани застрашени райони. 

Наличната информация ще бъде събрана в обща база данни. Проектът има за задача да открие пътя на основните потоци отпадъци, да ги свърже с въздушните и морските течения и да локализира потенциалните точки на концентрация. За постигането на тази задача ще бъде направена компютърна карта на разпределението на отпадъците, чиято цел е да се предвидят техните движения. Ще бъдат организирани трансгранични кампании за почистване. Целта е да се включат много доброволци, включително ученици, у които да се възпитава отношение към екологията на нашето море.

По време на изпълнението ще бъде разработена Методика за идентифициране на горещи точки и Насоки за екологосъобразно управление на морските отпадъци, както и документален филм за проекта. 

Следващото събитие по проекта е семинар на тема "Въздействието на замърсяването с твърди отпадъци в Черно море и други аспекти на опазването на околната среда", който ще се проведе в експоцентър "Флора" в периода 2-3 октомври 2018 г. В него ще вземат участие изтъкнати учени и преподаватели, работещи в сферата на опазването на околната среда и устойчивото използване на природните ресурси.     

Коментари

региони ...


здраве ...


култура ...