Купа Руен 2017 класира български лекоатлети за участие в световни, европейски и балкански първенства

Един норматив за участие в световно първенство, четири норматива за европейско първенство и седем норматива за Балканиади издигнаха третото издание на международния лекоатлетически турнир Купа Руен 2017 до елитен статут.

Състезанието се проведе при впечатляващо добра организация, осигурена от кмета на община Руен Исмаил Осман, административния му екип и партньорите от клуб „Европул Бургас“ и затова високите резултатите не закъсняха.

Сблъсъкът между 120 лекоатлети от двадесет и пет водещи клубове от България и гостуващите чуждестранни състезатели доведе до много респектиращи постижения в различните дисциплини от турнира.

За първи път в Купа Руен 2017 бяха проведени и стартове в бягане на препятствия в различни дължини.

В групата на юношите до 20 год. Станислав Станков от „Суперспорт“ Варна спечели две победи 110 и 400 бягане с препятствия. На първата дистанция той постигна резултат от 14.19 сек. , като по този начин безапелационно покри норматив за участие в европейско първенство.

В същата възрастова група Радин Вълчанов от „Атлетик“ София постигна резултат от 14.26 сек и само 11 стотни го отдалечиха от стандарта за световно първенство

Добромир Николов от клуб „Плевен 2014“ с постижение от 14,55 и Денислав Дражков от „Тотатлет“ с 14,67 сек. получиха правото да участват на Балканско първенство.

При старшата възраст Антонио Иванов постигна 10,61 сек на 100 метра гладко бягане и получи квота за участие на европейско първенство първенство.

В дебютното издание на дисциплината 1500 м. Мануел Петров от „Евър“ Варна спечели първото място в страховит сблъсък с Иван Иванов от „Суперспорт“ Варна с резултат от 4,06,69 мин.

Живко Стоянов пък спря хронометрите на 48.197 сек в състезанието на 400 м. гладко бягане и взе шампионската титла.

Още преди началото на турнира специалистите прогнозираха, че в състезанието на троен скок за мъже се очаква истинска битка. В този сектор участникът на последната олимпиада Георги Цонов успя да се наложи над финалиста на пекинската олимпиада Момчил Караилиев с 16,67 срещу 16,26 метра. На трета позиция остана националният състезател Румен Димитров с резултат от 15,89 м. За съжаление на многобройните зрители по трибуните променливият вятър попречи на скачачите да направят топ постижения.

В скоковете за жени Александар Начева от „Ботев“ Пловдив покри норматив за световно първенство с резултат от 6.06 м.

Йорданка Иванова от „Евър“ донесе шампионска титла на клуба си от спринта на 100 м., а на 100 м. с препятствия Никол Андонова от „Европул Бургас“ имаше малшанса да бяга със силен попътен вятър и запомнящото се нейно постижение от 14.13 сек не и донесе правото за участие в световно първенство за девойки.

На 400 м. гладко бягане Полина Тодорова от „Тунджа“ Ямбол спечели първото място с резултат от 57.23 сек, а при бягането с препятствия бяха покрити три норматива за Балканиада. Кристина Борукова остави всички конкурентки зад себе си с постижение от 62.07 сек. Втората Диляна Йоргачкова от „Берое“ Стара Загора постигна резултат от 63.12 сек, а третата Бояна Чепилева от ЦСКА достигна финала след 63.58 сек.

Купа Руен 2017 беше спечелена от „Суперспорт“ Варна, а на второ място се класираха с малка разлика домакините от Европул Бургас, а третата позиция остана за отбора на „ Тунджа“ Ямбол.

Третото издание на турнира ще се запомни не само с отличната организация и високите постижения, но и с внушителния зрителски интерес, което показва, че леката атлетика вече е спечелила голяма популярност в община Руен, място където допреди три години водещи бяха съвсем други спортове.