различно 27 фев. 2017 2017-02-27 2020-03-26 https://www.burgas-reporter.comhttps://burgas-reporter.com/rails/active_storage/representations/eyJfcmFpbHMiOnsibWVzc2FnZSI6IkJBaHBBa0E1IiwiZXhwIjpudWxsLCJwdXIiOiJibG9iX2lkIn19--1d3d3a0ae2e2ec729e0a38af6d66a0650328d303/eyJfcmFpbHMiOnsibWVzc2FnZSI6IkJBaDdCam9MY21WemFYcGxTU0lNTkRBd2VETXdNQVk2QmtWVSIsImV4cCI6bnVsbCwicHVyIjoidmFyaWF0aW9uIn19--3b7d5ce51832c59b94b910e1c0fe2c5ac43fca4b/main_img_26947.jpg

Burgas Reporter Ltd.

Започна Великият пост. Какво трябва да знаят постещите

От днес – 27 февруари, започват Великденските пости, които продължават 40 дни и приключват на Възкресение Христово. Тази година Великден се пада на 16 април.  

Това са най-големите пости през годината. Те символизират времето, което Христос прекарва сам в пустинята, подготовяйки сесаможертвата си. Затова за същия период вярващите се лишават от храна с животински произход и пречистват тялото си. 

Великият пост обаче е свързан и с пречистване на душата. Това е време, в което са забранени църковните бракове, веселбите и забавленията. Прието е човек да остава съм със себе си и да преосмисли живота си, да направи оценка на свършеното и да поправи грешките си, като се покае за тях.

 Ето кои са основните правила на поста, представени от сайта pravoslavieto.com

1. В основата на поста е борбата с греха чрез въздържане от храна. Именно въздържанието, а не изнемогата на тялото, затова всеки трябва да съизмери своите сили, своята подготовка и готовност да пости с правилата за спазване на постите.

2. Постът е аскетичен подвиг, изискващ подготовка и постепенност. Необходимо е постенето да започва постепенно. Отначало се започва с въздържание от блажна храна в сряда и петък през цялата година.

3. Желаещите да постят трябва да се посъветват с опитен духовник, да му разкажат за духовното и физическото си състояние и да го помолят да благослови поста.

4. Болните задължително трябва да се посъветват с лекар. Бременните жени трябва да се отнасят много внимателно към постенето. На малолетните деца и пътешествениците се разрешава облекчен режим.

5. Заговява се (започва се приемането на блажна храна) след дълги пости в празничните дни след литургията, което също трябва да става постепенно.

6. При постите съществуват шест степени на строгост:
 всичко, освен месо (Месни заговезни);
 вкусване на риба;
 гореща храна с растително масло;
 гореща храна без мазнина;
 студена храна без мазнина и без топли напитки (т.нар. сухоежбина);
 пълно въздържане от храна.

В дните, когато се разрешава риба, е позволена и гореща храна, приготвена с растителна мазнина. За спазване на по-строг пост в определени дни е необходимо благословението на свещеник.

7. Пост телесен, без пост духовен, не допринася за спасението на душата, дори напротив, може да бъде и духовно вреден, ако човек, въздържайки се от храна, се протиква със съзнание за собственото си превъзходство. Истинският пост е свързан с молитва, покаяние, въздържане от страсти и пороци, изкореняване на лошите дела, прощаване на обидите, въздържание от съпружески живот, изключване на увеселителни и зрелищни мероприятия, дори гледане на телевизия.

Постът не е цел, а средство за смирение на плътта и очистване от грехове. Без молитва и покаяние постът се превръща само в една диета.

Снимка: vesti.bg
Коментари

различно ...


култура ...


ориентири ...